Kiedy jest zima i wszystko pokrywa warstwa bieli niepełnosprawnym nie jest łatwo. Do istniejących na co dzień barier dochodzi zimno i śnieg. Nie jest wtedy łatwo się poruszać nie tylko na wózku. Trzeba mieć dużo siły lub kogoś kto pomorze nam dotrzeć do celu po nie zawsze odśnieżonych chodnikach… Choć wydaje się, że samochodem jest łatwiej należy pamiętać iż nawet ich posiadacze w czasie zimy miewają problemy… Samochody psują się niepełnosprawnym tak samo jak wszystkim. I tak samo muszą je oni odśnieżać. Jest to dla nas nie lada wyzwanie. A przecież pracujemy, żyjemy… i walczymy z tym co czasami funduje nam pogoda.

W taką zimową pogodę nie lubię nowych szlaków, miejsc…, bo z tego zwykle są kłopoty. Albo śniegu nikt nie zgarnął, albo łazienka pozostawia wiele do życzenia… Staram się unikać takich komplikacji, ale nie zawsze się to udaje. Niestety. Tak było wczoraj niestety. Miły babski wieczór miał rysy…, które popsuły mi humor. Parking przed budynkiem nie był odśnieżony i nawet z pomocą było mi ciężko pokonać drogę do drzwi Kombinatu Formy największym Skarżyskim lokalu rozrywkowo-sportowym. Nie było co prawda schodów i znanych nam wszystkim barier…, a jednak było mi bardzo ciężko… W budynku, który jest w mieście od 4 lat nadal nie ma w łazienkach poręczy dla niepełnosprawnych. Wkurzyłam się, bo wiem, że w nowych budynkach montaż takich udogodnień jest obowiązkowy, a przepis wtedy już obowiązywał. Zwłaszcza, że rozmiary łazienek na to pozwalają…

Zastanawiam się czy kiedyś zacznie się w tym kraju myśleć o niepełnosprawnych jako o pełnoprawnych klientach? Jest mi przykro i źle… Bo z powodu takich rzeczy niepełnosprawni nie wychodzą z domu. Nie bywają w wielu miejscach. I co gorsza zwykle nie walczą o to, by coś się zmieniło. Ja się nie boję.  Jutro będę próbowała, coś z tym zrobić kontaktując się z właścicielami. Na pewno podzielę się z wami efektami moich działań.

Mieszkam w ok 50.000 mieście (przynajmniej kiedyś takie było) Dzięki mojej interwencji w kilku lokalach pojawiła się poręcz i nie było z tym problemu. Wystarczyły dobre chęci… i trochę wiadomości. Gdyby wszystkie łazienki dostosowane były jak na poniższych schematach niepełnosprawni nie bali by się bywać. 

Rys.1 Sposób rozmieszczenia uchwytów do umywalki (KOŁO Lehnen)
Rys. 2 Sposób rozmieszczenia uchwytów w wc (KOŁO Lehnen)

Bo tak naprawdę niewiele trzeba by nie przyczyniać się do wykluczenia Niepełnosprawnych. Zdaję sobie sprawę, że są miejsca gdzie dostosowanie nie jest możliwe, ale walczmy o zmianę tam gdzie jest to możliwe. Mapa przyjaznych miejsc wtedy okaże się całkiem spora. Jeśli wiecie gdzie są jakieś miejsca w Skarżysku, które waszym zdaniem wymagają dostosowań proszę o info, bo nie wszystko wiem, a możemy to wspólnie zmienić…

Ostatnio mówi się tak wiele o nowej ustawie Za życiem, ale zapomina się, że życie dorosłych też jest ważne. Dlatego chcę miasta bez barier nie tylko dla siebie, ale i dla innych…, bo nie wszyscy mają odwagę powiedzieć głośno, że coś jest źle.

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

  1. Pingback: PRZEPIS NA ZMIANĘ – Katarzyna Metzger – Kobieca Przestrzeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *