Bywa, że zrobimy źle. Jesteśmy tylko ludźmi. Zdarzyć się może wszystko, bo nikt nie jest nie omylny. Nie wszystko da się przewidzieć, ale nie ma nic gorszego jak zrobić, źle i nie umieć przeprosić…, a potem wpędzać drugą osobę w poczucie winy, lub zwalać winę na innych. To boli jeszcze bardziej, gdy wina jest ewidentna.

Kto uprzedza na każdym kroku nie rób tego, bo będzie mi przykro? Nikt.

Więc jak można oczekiwać, że ktoś to zrobi? Przewidzi sytuacje i nie pozwoli popełnić nam błędu?

Przecież w życiu tak nie ma. Musimy uczyć się na błędach by liczyć się z konsekwencjami. Jeśli robisz źle weź to na klatę i wyciągnij wnioski…

Jak kiedyś na podwórku ktoś wybił szybę w oknie piłką wiadomo było, że rodzice zapłacą za szklarza, a on dostanie pasem. Nie dlatego, że bicie jest dobre, ale dlatego, że było konsekwencją tego co się stało. Choć teraz bicie dzieci jest krytykowane wielu moich znajomych uważa, że te kilka pasów im pomogło. Ustawiło moralny kręgosłup gdy słowa do nich nie docierały. Pas załatwiał to czego rozmowa nie dała rady… Potem trzeba było przeprosić. Może bardziej na przymus niż z przekonania, ale czy to nie było wychowawcze? Nie wpajało kanonów… Przecież nawet stare przysłowia uczą. Niosą w sobie mądrość.

Teraz wielu z na śmieje się z tego, co czasem wymyślaliśmy w dzieciństwie. Nie jeden psikus przeszedł do historii. Teraz patrzycie na swoje dzieci i nie zawsze pamiętacie jacy sami byliście – tak od razu. A przecież sami byliśmy kiedyś hardzi, uparci – walczyliśmy  o swoje. Po latach najlepiej pamiętają polemiki z nauczycielami, których nie lubiliśmy. Teraz często wspominamy ich z szacunkiem.

Kiedyś nigdy byśmy nie uwierzyli, że tak będzie. A jednak…

Czas uczy nas patrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Rozumieć więcej. Nie warto mieć żalu do kogoś kto mówi nam, że się mylimy. Kiedyś możemy przyznać mu rację. Dlatego czasem warto przeprosić. Słowo przepraszam nie kosztuje wiele, a jest symbolem dojrzałości… Młodemu pokoleniu teraz trudniej przepraszać. Nikt ich nie nauczył ponosić konsekwencje. Nie przekazano im wielu rzeczy bo ważniejsza była pogoń za pieniądzem. Czy sami wyciągną wnioski… zobaczymy.

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *