O OJCOSTWIE I NIE TYLKO

Niema przepisu na ojcostwo. Niema ojcostwa na medal. Ojciec to symbol mężczyzny w życiu dziecka. To pierwszy męski wzorzec zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Dziecko patrzy na ojca zawsze nawet gdy wydaje się, że nie patrzy… Słucha nawet wtedy gdy nie słyszy. Dlatego Ojciec jest ważny. Ważniejszy niż się wydaje. Choć nie zawsze karmi i przewija… stanowi równowagę do miłości matki, a nawet więcej.

Kiedy dziecko się rodzi każdy rodzic myśli o tym jakim człowiekiem będzie, jaki wybierze zawód. Planów i nadziei jest wiele. Obietnic jest jeszcze więcej… Rzadko mówi się wtedy o szczęściu dziecka, ale zawsze o tym aby być najlepszym rodzicem na świecie. Nie wiem czy jest to możliwe. Nie wiem czy warto ścigać się z mitem. Uważam, że lepiej robić swoje. Niema idealnych rodziców, ani ojców, ani matek. Są tylko tacy rodzice którym udaje się być blisko ideału. Jeśli się chcesz do niego zbliżyć pamiętaj o kilku rzeczach:

1. Opieka a nie nadopiekuńczość…

2. Co dzień dajesz przykład we wszystkim…

3. Pozwalaj dziecku na własną przestrzeń. Indywidualność. Jesteś centrum wszechświata dziecka jako rodzić, ale nie zawadniaj jego światem. Pozwalaj mu na poznawanie świata, pytania…, pomyłki.

4. Naucz się słuchać a nie słyszeć…

5. Rozmawiaj…

6. Akceptuj…

7. Twoje dziecko to nie ty ma swoje uczucia…

8. Stawiaj granice…

9. Nie dawaj wszystkiego, ale nie przesadzaj też w druga stronę… Zdarza się to zwłaszcza gdy ma się więcej dzieci. Zawsze ktoś czuje się gorszy. Nie da się tak samo traktować chłopca i dziewczynki. Dzieci z dużą różnicą wieku, bo uczymy się na błędach

10. Wymagaj, ale i motywuj.

11. Ucz się na błędach innych.

12. Celebruj wspólny czas… bo zawsze jest go za mało.

Punktów może być wiele więc dopisuj wykreślaj i ciesz się z bycia rodzicem.

Dziecko obserwuje gesty, słowa. To jak ojciec traktuje ludzi, kobiety.

Jak matka traktuje ojca. Uczy się ich relacji jako wzorca. Jaki on będzie zależy od was.

Ważna jest też relacja z dalszą rodziną, to co czujemy i mówimy. Jak kogo oceniamy. Wszystko co jest dziś pozornie nie ważne ma znaczenie. Bo dziecko w dorosłym życiu robi to, co my kiedyś. Od nas dziecko uczy się relacji.

Dziewczynka uczy się jak chce lub nie chce być traktowana. Chłopiec jak traktować kobiety, jak je rozumieć. Ale o tym dowiadują się po latach.

Ktoś modry kiedyś powiedział, że dziecko wychowujemy dla świata nie dla siebie… więc rodzicielstwo, to prawdziwe wyzwanie.

 

 

 

Dodaj komentarz