Od jakiegoś czasu myślę o książce którą dostałam od Doroty Schrammek. Jest świetna. Wzięłam udział w konkursie, bo kocham książki, a opis opowieści mnie zaciekawił. No i tytuł. Sądziłam, że określa kogoś niedotowanego społecznie, życiowo… Nie przyszło mi do głowy, że dotyczy niepełnosprawności, tolerancji i akceptacji  w tak prosty i niezwykły sposób. Cieszę się, że autorka wpadła na pomysł poruszenia tematu, który bywa tabu. Nie spodziewałam się wygranej, ale się udało. Dzięki temu  mam tą książkę w swojej prywatnej bibliotece… 

Życie nastolatków nigdy nie jest łatwe. Gdy w życiu następuje życiowa rewolucja robi się naprawdę trudno. Niepełnosprawna Weronika po przeprowadzce z Warszawy do Trzebiatowa na nowo musi budować swój świat. Nigdy nie jest łatwo być nowym. Ale bycie nowym i go tego niepełnosprawnym w miejscu gdzie wszyscy się znają jest prawdziwym wyzwaniem. Dziewczyna trafia do klasy, w której prym wiedzie utalentowana muzycznie Kinga, która uważa się za lepszą od innych. Przyzwyczajona, do bycia w ceterum uwagi czuje, że pojawienie się nowej zagraża jej klasowej pozycji. Ale czy tak jest naprawdę? Czy Weronika chce koleżce coś odebrać? Czy chce wzbudzać ciekawość otoczenia? Zazdrosna Kinga nie rozumie, że rówieśnicy są ciekawi nowej uczennicy. I po swojemu uczą się tego czego nie znają. Robi wszystko, by koledzy poczuli niechęć do Weroniki. Czy Kinga zrozumie, czym jest tolerancja i szacunek do drugiego człowieka? Czy zechce zdjąć maskę i odkryć głębię samej siebie? Czy pozna smak prawdziwej przyjaźni? Odkryjecie gdy sięgniecie do tej książki. Dla mnie to bardzo ważna publikacja, bo sama jestem niepełnosprawna. Mimowolne porównywałam losy bohaterów książki z tym co sama przeżyłam. I różnica jest kolosalna. Wiem, że zmieniły się czasy… tylko bariery na ogół te same zwłaszcza w małych miastach.

Obecnie nastolatki mają trudniej. Wmawia się im, że wciąż muszą komuś dorównać. Być modni, lepsi popularni. Sprzedają siebie i pozę w mediach społecznościowych. A ta książka wiele może uświadomić czytelnikowi w każdym wieku.

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *