MY TEŻ MOŻEMY ZMIENIAĆ ŚWIAT

Świat nie jest idealny. Może nigdy taki nie będzie, ale to w jakim świecie żyjemy zależy też od nas. Wystarczy tylko chcieć coś zmienić. Zareagować. Najprościej jest odwrócić głowę i odejść, ale wtedy nic się nie zmieni. Będziemy mogli tylko narzekać. Tylko co to zmieni? Nic! I nic nie pomorze.

Nikt nikomu nie karze walczyć z wiatrakami ale ważne jest by zadbać o siebie i własne otoczenie. Nie godzić się na to co jest złe i niedopuszczalne. Presja społeczna nieraz działa, więc może warto wykorzystać ją w dobrym celu?

Zdjęcie ze spotu filmowego Kampanii Społecznej Możesz to Zmienić

Paweł Dąbrowa nie bał się pomóc napadniętej dziewczynie, mimo że świadków zdarzenia było wielu. Zareagował tylko on. Dlaczego? Przecież głośny sprzeciw wielu osób mógłby wiele. Dlaczego w centrum miasta nikt inny nie zareagował? Dlaczego strach o siebie i własne życie, lub przysłowiowy święty spokój jest silniejszy? Dlaczego pozwalamy na to by w biały dzień krzywdzono drugiego człowieka?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy taka napaść jest w dużym, czy małym mieście i jaka jest pora jeśli będziemy bali się reagować jutro my sami możemy potrzebować pomocy. Czy chcemy w chwili zagrożenia zostać sami? Nie.

Paweł Dąbrowa po tym zdarzeniu organizował Ogólnopolską Kampanię „Możesz to zmienić”, której celem jest zachęcenie mieszkańców dużych miast do reagowania w sytuacji, gdy są oni świadkami napadu lub gwałtu. Brutalne napaści zdarzają się nie tylko w ciemnych zaułkach, bramach i dzielnicach o nie najlepszej reputacji. Coraz częściej dochodzi do nich w centrum miasta w miejscach dobrze oświetlonych i w obecności przechodniów. Ci mimowolni świadkowie widząc napad, powinni zareagować, pomóc ofierze. Jednak często przechodzą obojętnie. Nie robią nic. Pomimo płaczu, krzyku, czy wyraźnego wołania o pomoc. Tu rodzi się problem, ponieważ powstaje zjawisko przyzwolenia społecznego, które ułatwia napastnikom atakowanie kolejnych ofiar.

W kampanii mowa o dużych miastach, ale takie rzeczy dzieją się wszędzie.

Zdjęcie ze spotu filmowego Kampani Możesz to Zmienić
Zdjęcie ze spotu filmowego Kampani Możesz to Zmienić
zdjęcia ze spotu filmowego (6)
Zdjęcie ze spotu filmowego Kampani Możesz to Zmienić

Celem tej kompanii społecznej jest zmiana sposobu myślenia i postaw ludzi, którzy mogą stać się świadkami napaści. Ma ona pokazać, że warto i należy reagować w takich sytuacjach. Wcale nie trzeba być osobą wysportowaną, młodą… Istnieją przecież bardzo różne rodzaje pomocy. Można zwrócić komuś uwagę, ale wystarczy nawet stojąc w oddali zadzwonić na policję, straż miejską. Warto zrobić napastnikowi zdjęcie. Pomóc może nastolatka, osoba starsza czy silny mężczyzna. Każdy może coś zrobić. Każdy powinien coś zrobić.

zdjęcia ze spotu filmowego (2)
Zdjęcie ze spotu filmowego Kampani Możesz to Zmienić

Fundacja „Możesz to zmienić” stworzyła pełną strategię kampanii społecznej pt. „Możesz to zmienić”. A zmieniać trzeba wiele. Co możemy zrobić w swoich miastach zależy od nas. Trzeba tylko chcieć…

 

Dodaj komentarz