KOLORY EUROWIZJI

Od lat oglądam konkurs Eurowizji. Nie dlatego, że jestem może jakimś wielkim fanem konkursu, ani znawcą, postanowiłam pokazać wam ten konkurs z perspektywy zwykłego człowieka, który przez większość życia ogląda ten konkurs. Początkowo jako ciekawostkę…, potem śledząc losy naszych reprezentantów. I choć rzadko zgadzamy się z wynikami głosowania pewne jest kilka rzeczy:

Eurowizja to plebiscyt różnorodności, ciekawostek. Przez lata swojego istnienia konkurs ewoluował promując niezapomniane gwiazdy. Były to min ABBA, czy bardziej kojarzona przez moje pokolenie Celine Dion z piosenką: Ne Partez Pas Sans Moi Lyrics (1988)

  

Takich przykładów można wymieniać wiele. Są piosenki, które na zawsze zapadają w pamięć. Słowami, melodią czy kreacją sceniczną… Osobiście nie bardzo lubię tłoku na scenie. Piosenka to dla mnie melodia i treść. I co roku wyłapuję dla siebie jakieś perełki muzyczne. Nie zawsze są to zwycięskie piosenki. Nie znaczy to jednak, że inne są złe… W tej edycji pojawiły się piosenki inspirowane klimatem zwycięscy z poprzedniej edycji. Jest to w sumie jakiś zamysł i nawet się udał.

Organizatorzy Eurowizji robią co mogą by było, to święto piosenki, ale nie da się w czasie głosowania nie zauważyć politycznych rozgrywek konkurujących między sobą krajów. Złościmy się o to, ale tak jest i będzie. Nie jesteśmy w stanie tego zmienić.

W tym roku było podobnie. Europa chciała zagrać Rosji na nosie…, ale piosenka Ukrainy nie jest zła.

Choć głosowanie wyglądało jak wyglądało. Dobrą zmianą jest jednak nowa forma głosowania. Dodawanie osobno głosów komisji i głosujących smesowo – telefonicznie czy za pomocą aplikacji jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom milionów widzów. I jest to bardo dobry pomysł. Nie będzie się już mówiło, że głosy widzów są bagatelizowane. Mimo to z wyimkiem wielu się nie zgadza…

Piosenka Michała Szpaka jest dobra. zasługiwała na podium. Życzę panu Michałowi sukcesów i dobrych piosenek, bo o nie nie łatwo. Mam nadzieję, że jego wyrazistość nigdy nie przyćmi talentu i jego twórczość zostanie doceniona na świecie tak samo jak Michaela Jacksona czy Frediego Mercurego… 

Dla mnie niestety to by nasz reprezentant był pierwszy nie jest takie proste. I nie ma znaczenia kto to jest… Niestety chcieć, a móc to dwa przeciwległe bieguny. Nie wiem czy jest w Polsce miejsce, w którym dało by się ten konkurs zorganizować na podobnym poziomie jak to było w przypadku poprzednich edycji. Choć taki sukces stał by się wspaniałą okazją reklamy naszego kraju, to nie wiem czy jesteśmy w stanie coś takiego zorganizować. Potrafimy wiele…, ale taki konkurs, to koszt. O sponsorów wcale nie jest tak łatwo… A koszty są naprawdę duże. Festiwale w Sopocie czy Opolu, to przy Eurowizji są malutkie… imprezy.

Mimo wszelkich, ale… wierzę, że kiedyś nasz kraj zorganizuje konkurs i Edyta Górniak nie będzie już dla nas jedyną Królową Eurowizji. 

 

 

2 Replies to “KOLORY EUROWIZJI”

  1. Ja co roku trafiam na Eurowizji na muzyczne perełki, które potem miesiącami umilają mi czas 🙂 Byłoby super, gdyby kiedyś Polska wygrała, ale… mam wrażenie, że póki co nie jesteśmy na to mentalnie gotowi.

    1. Metanie na inność, indywidualność nie bardzo jesteśmy gotowi, ale kasa na organizację Eurowizji to też ogromny problem, który zamiatamy pod dywan niestety…

Dodaj komentarz