Małgorzata Dobosz od urodzenia choruje na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Po operacji biodra musiała nauczyć się patrzeć na świat z nowej perspektywy. Od 2000 roku porusza się na wózku. Zaakceptowanie nowej sytuacji nie przyszło jej łatwo, ale mimo niepełnosprawności stara się żyć normalnie. W przyszłości chciałaby stworzyć kochająca się rodzinę i realizować się zawodowo. Teraz skupia się na odzyskaniu niezależności. Jej pasje to książki, teatr, psychologia oraz medycyna. W szczególności neurologia i genetyka.

Postanowiłam wziąć udział w konkursie Miss Polski Na Wózku ponieważ lobię podejmować ciekawe wyzwania. Decydując się na Udział chciałam także pokazać kobietom z moim schorzeniem, że dzięki takim inicjatywom mogą one nie tylko przeżyć nie zapomnianą przygodę i nawiązać ciekawe znajomości… ale zyskać o wiele więcej. Mogą nabrać pewności siebie i poczuć, że mimo ograniczeń one też mogą poczuć, że są piękne i wyjątkowe. Jedyne Takie.

Na moment szukania kobiecości ma wpływ zarówno stopień naszych ograniczeń jak i poziom akceptacji własnego ciała, ale przede wszystkim podejście do kobiecości przekazane naszej w rodzinie.

 

Głos można oddać codziennie wysyłając SMS na nr 72068 o treści: TC.JEDYNA.8

lub drogą internetową TU – GŁOSUJĘ ZA podając adres e-mail

13151388_1327811330566522_5342660149835611941_n

Niestety poszukiwanie kobiecości przez kobiety na wózku czasem następuje dość późno, lub też wcale. Dzieje się tak ponieważ wiele kobiet niepełnosprawnych mających ograniczenia fizyczne niezależnie od momentu pojawienia się niepełnosprawności jest traktowanych jako osoby bez płciowe i aseksualne… zarówno przez siebie jak i innych. Może się to zmienić dzięki podejściu rodziny oraz otoczenia.

Znaczenie ma również sposób ubierania się na rożnych etapach rozwoju – odkrywania siebie. Wszystkie wyżej wymienione czynniki pokazują, że proces ten jest trudniejszy niż dla kobiet zdrowych.

Ze względu na moje ograniczenia ruchowe od urodzenia korzystam z różnej mierze z pomocy osób trzecich. Co oczywiście wiąże się z ingerencją w moja intymność, kobiecość, seksualność. To jest bardzo trudne dla mnie i innych niepełnosprawnych kobiet.

Czujemy się przez to odarte z własnej intymności, kobiecości i możliwości poznania jej. Myślę, że kobietom na wózku jest trudniej odnaleźć własną kobiecość dlatego, że cały czas muszą dostosowywać sposób swojego zachowania i funkcjonowania nie tylko do swoich możliwości, ale i obowiązujących norm społecznych . Stereotypów. 

Dziewczyny, które mają  niskie poczucie własnej wartości i nie wierzą w siebie powinny wiedzieć, że nie można za bardzo brać do siebie co mówią inni. Krytycy nie zawsze muszą mieć racje, a wy nie możecie z powodu innych ludzi być biernymi uczestnikami życia społecznego… Umiejętność znalezienia sensu życia, potencjału i własnego piękna jest bardzo ważne. To w dużej mierze zależy od nas i naszych bliskich… Ważne jest by zaakceptować siebie, swoje ciało i kobiecość (psychiczną i fizyczną). Duży wpływ na kobietę ma rodzina, ich postawa i komunikaty jakie wysyłają światu. Gdy rodzina akceptuje jej kobiecość i wszelkie potrzeby jest łatwiej. Gdy daje jej swobodę w poszukiwanie siebie…, podejmowanych decyzji – życiowych wyborów. Niezależność, to ogromna siła na przyszłość, bniepełnosprawne kobiety też chcą normalnie żyć. Wymknąć się samotności.

Jako Miss Polski na Wózku chciałabym pokazać światu nowy wizerunek osób z MPD – Kobiety, która ma własne zdanie, nie boi się go wyrażać. Ma te same marzenia, pragnienia i potrzeby jak inne kobiety. Jest świadoma swojej kobiecości i nigdy się nie poddaje. Chciałabym aby z Miss Polski na Wózku poza urodą kojarzono coś więcej. To co mamy w sercu i jak możemy zmienić świat. – mówi Małgorzata.

 

 

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *